Relacja ze stażu w Kraju Basków (Grudzień 2018)

W dniach 3.12.2018r.-10.12.2018r.  6 trenerów z Polski przebywało na stażu w Kraju Basków, przyglądając się z bliska szkoleniu w klubach z Primera Division, tj. Athletic Bilbao, SD Eibar, Deportivo Alaves oraz Real Sociedad. Oprócz wielu godzin obserwacji treningów oraz meczów udało nam się spotkać z wybitnymi postaciami hiszpańskiej piłki. Między innymi: Jose Luis Mendilibar, Mikel Etxarri, Luki Iriarte czy Bittor Llopis. Poniżej znajdują się krótkie relacje każdego z uczestników stażu.

Jakub, Zielona Góra

Podczas tygodniowego pobytu w Hiszpanii miałem okazję poznać filozofię, metodologię oraz środki treningowe stosowane w klubach piłkarskich z Kraju Basków. Wielką zaletą stażu była możliwość odwiedzenia aż 4 zespołów (Athletic Bilbao, SD Eibar, Real Sociedad, Deportivo Alaves), które na co dzień rywalizują w rozgrywkach La Ligi.

Najwięcej czasu spędziliśmy w ośrodku treningowym Athletic Bilbao, gdzie obserwowaliśmy treningi oraz mecze jednej z najlepszych Akademii piłkarskich w Hiszpanii.

Staż w Kraju Basków to nie tylko treningi i mecze. To przede wszystkim rozmowy z inspirującymi osobami, trenerami, którzy z pasją i entuzjazmem opowiadali nam o swojej pracy. Wizytując Eibar poznaliśmy Trenera Jose Luisa Mendillibara, który przedstawił nam własne spojrzenie na piłkę nożną oraz chętnie odpowiadał na nasze pytania. W Realu Sociedad swoją wiedzą podzielili się z nami Mikel Etxarri (były dyrektor do spraw Akademii w klubach Primera Division, obecnie Selekcjoner w Reprezentacji Kraju Basków) oraz Luki Iriarte obecny dyrektor Akademii Realu Sociedad. Ostatni przystankiem było Deportivo Alaves gdzie Trener Bittor Llopis poświęcił sporo czasu opowiadając o metodach szkoleniowych stosowanych w Alaves.

Staż w Kraju Basków uważam za bardzo udany. To czas spędzony z ludźmi o dużej wiedzy i wielkim doświadczeniu. To nowe spojrzenie na piłkę nożną i cenne doświadczenie, które pozwoli mi rozwijać się jako trener.

Na zakończenie chciałbym podziękować organizatorowi Aleksandrowi Kowalczykowi oraz pozostałym uczestnikom, bez których ten staż nie byłby tak udany.

Łukasz, Górnik Zabrze

Wizyta w Kraju Basków utwierdziła mnie w przekonaniu, że szkolenie w tym regionie stoi na najwyższym poziomie. Potwierdza to liczba wychowanków z Kraju Basków w topowych ligach europejskich. Bardzo ciekawe było porównanie pracy w poszczególnych klubach, gdyż w każdym z miejsc, które odwiedziliśmy zwracano uwagę na inne aspekty. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie struktura klubów partnerskich w Athletic Bilbao, ponad 100 klubów partnerskich, które są szczegółowo monitorowane.

Z drugiej strony, zaskoczył mnie fakt, że w Realu Sociedad właściwe szkolenie rozpoczyna się dopiero w wieku 12 lat (wcześniej zawodnicy są zobowiązani do uprawiania kilku dyscyplin, co ma poprawić ich rozwój koordynacyjny). Jeżeli chodzi o akademię Deportivo Alaves, to na pewno widać ogrom pracy jaki wkładają wszyscy pracownicy, aby wnieść ten klub na wyższy poziom. Ponadto, w ciekawy sposób wykorzystują periodyzację taktyczną w procesie szkolenia. Jednakże największe wrażenie zrobiła na mnie rozmowa z trenerem pierwszej drużyny SD Eibar. Z przyjemnością słuchało się słów Jose Luisa Mendilibara, bardzo skromnej oraz szczerej osoby.

Na koniec chciałbym serdecznie podziękować całej grupie, za to, że sprawiła, że tydzień z piłką w Kraju Basków zapamiętam do końca życia.

Remigiusz, UKS AP Falubaz Zielona Góra

Chciałem serdecznie podziękować Aleksandrowi Kowalczykowi za możliwość odbycia stażu w czterech klubach La Liga, było to niesamowite przeżycie .

Większą część stażu przybywaliśmy w Athletic Bilbao, na pewno pierwsze wrażenie to baza treningowa, którą dysponuje Athletic, 8 boisk plus jedno do piłki ulicznej, mała salka do ćwiczenia techniki indywidualnej. Jeśli chodzi o sam trening, to trwa on do 1,5 godziny, jest bardzo intensywny i składa się z trzech elementów: gry lub ćwiczenia taktycznego i dwóch gier z założeniami. Trwają one do 30 min, gdzie przykładowo pracują nad takimi elementami jak przyjęcie bądź prowadzenie piłki. Mało jest ćwiczeń wyizolowanych, wszystkie najważniejsze elementy ćwiczone są w grach. Trener dobiera sobie sam ćwiczenia i ma dowolność, co moim zdaniem rozwija trenera bardziej niż jak ma z góry nakreślone zadania. Skupiają się na trzech czy dwóch elementach, nie na wszystkim. Często powtarzają gry, żeby zawodnicy złapali automatyzmy, poruszanie się na boisku i tak jak już wcześniej wspominałem przyjęcie czy prowadzenie piłki. Inne elementy przychodzą z czasem, czyli zwody które zawodnik sam już wie kiedy i w jakich sektorach boiskach stosować. Otwartość trenerów, pasja , zaangażowanie ,podejście ,mentalność to wszystko sprawia że ten klub i miasto jest tak wyjątkowe. Athletic bazuje tylko na swoich wychowankach, mogą w nim grać tylko Baskowie lub z korzeniami baskijskimi. Jest to klub który jako jeden z trzech nigdy nie spadł z ligi hiszpańskiej. Trenerem został Gaizka Garitano, którego miałem przyjemność poznać w Warszawie na konferencji organizowanej przez Olka. Wspaniały człowiek, widać u niego tę pasję, wiedzę i podejście. Cieszę się że mogłem go poznać i patrzeć jak teraz z powodzeniem prowadzi Athletic Bilbao.

Następnym klubem w którym mogłem zobaczyć jak się pracuje to Real Sociedad, w którym szkolenie zaczyna się od 12 roku życia. Wcześniej trenerzy obserwują chłopaków na podstawie innych sportów np. lekkoatletyka, tenis ziemny, pływanie, itd. Z pośród najbardziej uzdolnionych wybierają do drużyn młodzieżowych. Drużyny liczą różna ilość zawodników w różnych drużynach od 16 do 23. Wychodzą z założenia, że wszyscy muszą grać, łapać minuty i ogrywać się w różnego rodzaju ligach czy turniejach. Real Sociedad ściąga już zawodników z różnych krajów i drużyn, duże wrażenie robią obiekty. Mieliśmy przyjemność rozmowy z dyrektorem sportowym akademii Realu Sociedad oraz wspaniałej osobistości, którą bez wątpienia jest Mikel Etxarri, który opowiadał nam między innymi o tym, jak kiedyś wyglądała piłka.

Kolejnym klubem jakim miałem przyjemność zobaczyć to Eibar. Jest to mały klub, stadion mieści 7 tys. i jest najmniejszym w lidze hiszpańskiej, ale radzi sobie bardzo dobrze za sprawą trenera Luisa Mendilibara, z którym mieliśmy przyjemność się spotkać i porozmawiać. Człowiek bardzo otwarty i też pełen pasji, wiedzy i poświęcenia. Jeśli chodzi o specyfikę treningu, widziałem trening pierwszego zespołu, który składał się z trzech elementów: gry taktycznej oraz dwóch gier zadaniowych. Duża intensywność , to od razu rzuca się w oczy, skupianie się na prostych elementach i doskonalenie ich do perfekcji.

Ostatnim klubem który odwiedziłem było Deportivo Alaves. Tam miałem przyjemność zobaczyć trening U-18, który posiadał już ćwiczenia wyizolowane, były elementy motoryki zakończone strzałem na bramkę i dwie gry taktyczne, które były też bardzo intensywne i z założeniami na mecz ligowy. Baza też robi wrażenie cztery boiska (trzy sztuczne jedno trawiaste), tam też mieliśmy przyjemność spotkać się z trenerami i porozmawiać o specyfice treningu.

Na koniec chciałem też podziękować kolegom z Polski, których miałem przyjemność poznać i wymienić się spostrzeżeniami. Jeszcze raz chciałbym podziękować Olkowi, bo bez niego nie miałbym takiej możliwości zobaczyć tego wszystkiego. Mega bagaż doświadczeń, który uczyni mnie lepszym trenerem i do swojego warsztatu będę mógł dołożyć bardzo dużo cennych rad i wskazówek do treningów.

Mateusz, Międzyrzec Podlaski

Biorąc udział w stażu trenerskim w Kraju Basków liczyłem, że wizyta ta okaże się inwestycją zarówno krótko jak i długoterminową. Nie zawiodłem się. Wizyty w Athletic, ale również w Realu Sociedad, Eibarze i Deportivo Alaves otworzyły mi oczy na wiele spraw i zmusiło do refleksji oraz pozwoliło mi spojrzeć na wiele kwestii z innej perspektywy. Jestem pewny, że staż ten zaprocentuje nie tylko teraz, ale również w przyszłości.

 Rafał, Falcon Golden Goal Academy

Myśląc o hiszpańskich zespołach pierwsze przychodzą nam na myśl Real Madrid i FC Barcelona. Ogromne budżety, wielkie transfery,  ogólnoświatowa sieć skautingowa. Jednak na północy jest region w którym to nie budżety stanowią o sile zespołu, lecz szkolenie. Mam tutaj na myśli Kraj Basków, w którym z grupą trenerów z Polski miałem przyjemność odbycia tygodniowego stażu.

W trakcie całego pobytu udało nam się odwiedzić 4 kluby występujące w Primera Division: Athletic Bilbao, Real Sociedad San Sebastian, Eibar i Deportivo Alaves.

Najdłużej czasu, co zrozumiałe spędziliśmy w ośrodku szkoleniowym Athetic Bilbao. W Lezamie, gdzie mieliśmy okazję obserwować treningi wszystkich grup młodzieżowych, jak również trening pierwszego zespołu. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie baza, gdzie podczas godziny trenowało kilka kategorii wiekowych, każda na swoim oświetlonym boisku. Organizacja zajęć jest na wysokim poziomie, widać, że każde ćwiczenie ma cel. Zawodnicy akademii są zdyscyplinowani i świadomi szansy, która się dla nich otworzyła. Dlatego intensywność zajęć jest na bardzo wysokim poziomie nawet w najmłodszym roczniku u-10.

Kolejnym klubem, który odwiedziliśmy był Eibar, gdzie po treningu pierwszej drużyny mieliśmy przyjemność odbyć długą rozmowę z trenerem Jose Luisem Mendilibarem. Trener potwierdził i rozwinął kilka tez na temat intensywności oraz mentalności zawodników.

Podczas wizyty w Deportivo Alaves odbyliśmy rozmowę z trenerem grup juniorskich Bitorem Lopisem, który podzielił się z nami kilkoma rozwiązaniami treningowymi.

Największe wrażenie jednak zrobiła na mnie wizyta w ośrodku treningowym Realu Sociedad San Sebastian, gdzie oprócz obserwacji treningów odbyliśmy kilka wartościowych rozmów z Mikelem Etxarim czy też Dyrektorem Akademi RSSS – Lukim Iriarte.

Cały wyjazd uważam za niezwykle wartościowy. Otrzymałem kilka odpowiedzi na kluczowe kwestie dotyczące szkolenia, dzięki którym mój warsztat trenerski stanie się jeszcze bogatszy.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wartościowe, merytoryczne rozmowy. Szczególne podziękowania dla organizatora za to co robi.

Tomasz, GKS Ksawerów

Biorąc udział w stażu trenerskim w Kraju Basków nie zawiodłem się. Wizyty w Athletic, ale również w Realu Sociedad, Eibarze i Deportivo Alaves pozwoliły mi dowiedzieć się na czym bardziej mam się skupić na treningu u dzieci i młodzieży. Tak aby rozwijać moją drużynę zarówno indywidualnie, grupowo jak i zespołowo. Ponadto wiedza nabyta podczas tego stażu, pozwoli mi stać się lepszym trenerem, a przez to moi zawodnicy wejdą na wyższy poziom.

 

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Staż w Kraju Basków

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *