Relacja ze stażu w Kraju Basków (Maj 2018)

W dniach 5.05.2018r.-12.05.2018r.  6 trenerów z Polski przebywało na stażu w Kraju Basków, przyglądając się z bliska szkoleniu w klubach z Primera Division, tj. Athletic Bilbao, SD Eibar, Deportivo Alaves oraz Real Sociedad. Oprócz wielu godzin obserwacji treningów oraz meczów udało nam się spotkać z wybitnymi postaciami hiszpańskiej piłki. Między innymi: Jose Luis Mendilibar, Gaizka Garitano czy Mikel Etxarri. Poniżej znajdują się krótkie relacje każdego z uczestników stażu.

 

Jakub, Ślęza Wrocław

Myśląc o Hiszpanii w kontekście piłkarskim, przychodzą nam na myśl wielcy piłkarze, wspaniałe kluby, międzynarodowe i klubowe sukcesy oraz niesamowici kibice, żyjący piłką od rana do wieczora. Przylatując tam, takie właśnie myśli tłoczyły się w mojej głowie. Przebywając przez tydzień w Kraju Basków, wraz z innymi Trenerami mieliśmy niezwykłą okazję hospitować treningi poszczególnych roczników oraz drużyn seniorskich, poznawać filozofię klubów, rozmawiać o szkoleniu i podejściu do zawodników. Wszystko to sprawiało, że moje dotychczasowe doświadczenia związane z futbolem zostały wystawione ”na próbę”. Wiele ciekawych i budujących moją świadomość trenerską rozmów na pewno utkwi na dłużej w pamięci. Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie bazy treningowe mimo, że niektóre z nich, mam tu na myśli Eibar i Deportivo Alaves – zwłaszcza Eibar, były niepozorne. Zdecydowanie najbardziej zachwycił mnie obiekt Realu Sociedad, który opuszczałem z niedosytem.

Ogólny profesjonalizm oraz merytoryka tamtejszych Trenerów napawała optymizmem, i nierzadko prowadziła do długich konwersacji. Wyjątkowe podejście, pasja i praca z dnia na dzień – te rzeczy najbardziej rzucały się w oczy i uszy.

Większość tych klubów bazuje przede wszystkim na wychowankach i taką drogą chcą nadal podążać. Uważam to za bardzo dobre rozwiązanie, które jednocześnie pokazuje przywiązanie do barw i herbu. Mógłbym napisać jeszcze o wielu aspektach jednak mimo wszystko uważam, że to po prostu trzeba przeżyć samemu.

Korzystając z okazji chciałem podziękować Aleksandrowi, i pozostałym Trenerom, z którymi miałem okazję tego wszystkiego doświadczyć za owocny tydzień.

 

Rafał, Wisła Kraków

Staż w Kraju Basków to dla mnie 6 kraj na mapie Europy, który zwiedzam “trenersko”. Pierwszy raz uczestniczyłem tak licznym stażu, ale na pewno nie żałuje… Wielką wartością była możliwość styczności z aż 4 klubami La Liga. Najwięcej czasu spędzaliśmy oczywiście w Lezamie, bo to filozofia Athletic była dla nas wszystkich największym magnesem. Nie zawiedliśmy się, ale z pewnością kilka elementów mocno nas zaskoczyło. Dla mnie najbardziej cennym doświadczeniem była ponad godzinna rozmowa z Gaizką Garitano z którego oczu, słów i gestów bije pasja!

W Eibar zobaczyliśmy jak malutki klub “niedocenionych” piłkarzy może fantastycznie zafunkcjonować w najlepszej lidze świata ostatnich lat (uwielbiam Premier League, ale finały Europejskich Pucharów pokazują gdzie najlepiej gra się w piłkę). Trener Mendillibar dzielił się z nami swoją wiedzą, pytał nas o nasze spojrzenie na futbol, a po godzinnej rozmowie na boisku w siąpiącym deszczu przystał na nasze zaproszenie i kolejną godzine spędziliśmy już w pobliskiej tawernie.

Deportivo Alaves urzekło mnie swoim podejściem do dbałości o najwybitniejsze jednostki. Mają świadomość, że wielu najlepszych trafi do innych, wielkich firm, ale będą też wielkie talenty, które zdecydują się na grę w Vitorii.

San Sebastian to przepiękne miasto, a ośrodek Realu Sociedad to wymarzone miejsce do pracy. Otwartość ludzi, których tam spotkałem była urzekająca. Liczby też robią ogromne wrażenie. 14 na 24 zawodników w Pierwszym Zespole i 15 sposród 17 w drugim to WYCHOWANKOWIE. Niezwykły klub.

Dla mnie ten staż to niezwykli ludzie z Kraju Basków, ale też Polacy z którymi przez tydzień, 24h na dobę spędzałem czas. Znakomity czas! Dziękuje Olek i cała nasza ekipo #StażBilbao2018. To dzięki Wam ten staż miał tak magiczną wartość!

 

Robert, Arka Gdynia

Hiszpania to kraj wybitnie piłkarski. Futbol panuje tu nad resztą dyscyplin, jest mocno zakorzeniony w głowach i w sercach ludzi, a wpływ piłki nożnej na kulturę widać na każdym kroku. Położony na samej północy Kraj Basków to bez dwóch zdań piłkarska wizytówka Hiszpanii. Mimo niewielkiej powierzchni jest domem dla czterech klubów Primera Division, o których sile w większości stanowią zawodnicy miejscowi lub tacy, którzy zostali wyszkoleni w klubowych akademiach.

Najsłynniejszym klubem regionu i szczytem marzeń młodych piłkarzy jest Athletic Club de Bilbao, który pozostając wierny zasadzie Cantery szkoli i przygotowuje zawodników do gry w pierwszym zespole. Filozofia działania klubu zakłada stworzenie silnego zespołu Primera Division w oparciu o ludzi „stąd”. O sukcesie tej misji decyduje jakość szkolenia w ośrodku treningowym Lezama, ale także współpraca z wieloma klubami-satelitami z całego Kraju Basków i umiejętny scouting w jego obrębie. Athletic to jednak kwestia znacznie wykraczająca poza tylko to co piłkarskie. Athletic to kwestia mentalności, przywiązania, wartości, rodziny- czynników, o których dzisiejszy świat futbolu dawno zapomniał. Klub legendarny, mityczny, kultowy… klub, który poznając trochę bardziej „od środka”, szczególnie cenię i szanuję.

Podczas stażu w Kraju Basków poznaliśmy także metodologie pracy oraz obserwowaliśmy treningi w Realu Sociedad, Deportivo Alaves oraz SD Eibar. Za najbardziej wartościową naukę uważam jednak spotkania i rozmowy z inspirującymi ludźmi, a szczególnie trenerami, którzy poświęcili nam swój czas opowiadając z wielką otwartością i pasją o swojej pracy. Człowiek rozwija się czerpiąc z bogatej wiedzy i doświadczenia innych, dlatego warto zachować w pamięci ważne momenty i wracać po nie w przyszłości. Staż w Kraju Basków to dla mnie spotkanie z nową kulturą piłkarską, spojrzenie z nowej perspektywy i zupełnie nowe, unikatowe doświadczenie.

 

Kacper, Pogoń Syców

Udając się na staż do Kraju Basków moją pierwszą myślą, moim celem było tak naprawdę poznanie jak wygląda szkolenie, metodologia, struktura treningu jakiegokolwiek poważnego zespołu. Nigdy wcześniej nie miałem możliwości obserwacji treningów topowego zespołu w Polsce, był to mój pierwszy staż, który odbyłem i z którego jest bardzo zadowolony. Smaczku dodało też zderzenie, spotkanie z inną kulturą – nigdy wcześniej nie miałem okazji być w Hiszpanii, a uważam, że kultura jest bardzo istotnym elementem w całym funkcjonowaniu szkolenia. Pierwszą rzeczą i już w pierwszy dzień po przyjeździe, gdy mieliśmy okazję oglądać mecz U19 pomiędzy Getxo, a Eibar, która rzuciła mi się w oczy była mentalność tych młodych zawodników. Ich koncentracja, zaangażowanie, etyka pracy była czymś innym, niż to z czym miałem do czynienia dotychczas. Skupienie tylko i wyłącznie na rzeczy, na którą ma się wpływ – swoją grę, wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Kolejną ciekawą rzeczą była struktura treningu, szczególnie w Athletic Bilbao w zespołach młodzieżowych, środki treningowe trwające relatywnie długo, około 25 minut z przerwami są na pewno ciekawym zastosowaniem. Przez cały trening piłkarski na boisku pojawiały się praktycznie tylko 3 środki treningowe. Każdy z nich był raz modyfikowany, co zapewniało świeżość w wykonywaniu treningu, a zarazem monotonie, która była utrwalana w nogach i głowach piłkarzy. Dzięki temu tworzą się automatyzmy, a młodemu zawodnikowi, mającemu 11-12 lat zdecydowanie łatwiej jest przyswoić i doskonalić konkretne elementy treningu piłkarskiego.

Będąc trenerem z małego klubu, z małej miejscowości i o krótkim stażu trenerskim mogłem dzięki temu wyjazdowi niesamowicie poszerzyć moją wiedzę, nie tylko ze strony treningów w Hiszpanii i idei gry tamtejszych trenerów, ale i od współtowarzyszy trenerów, którzy wraz ze mną byli na stażu. Mix takiej wiedzy na pewno ogromnie przełoży się na moją pracę w klubie, będę starał się ją przełożyć na jeszcze wyższą jakość i intensywność treningów.

 

Hubert i Grzegorz, BE A STAR Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego

Tydzień spędzony w Kraju Basków to bardzo owocny czas. Jako trenerzy mogliśmy choć w części poznać specyfikę oraz kulturę Regionu, które niewątpliwie mają ogromny wpływ na szkolenie w Kraju Basków. W naszym przekonaniu każdy trener , który jest ambitny, żądny wiedzy nie będzie żałował odwiedzin w klubach: Athletic Bilbao, Real Sociedad, Deportivo Alaves czy SD Eibar.

Odwiedzone Akademie Piłkarskie: Athletic Bilbao, Deportivo Alaves, Real Sociedad

Drużyny Primera Division: Athletic Bilbao (Pierwsz Trener: José Ángel Ziganda), SD Eibar (Pierwszy Trener: Jose Luis Mendilibar)

Odbyte rozmowy:

Gaizka Garitano – Pierwszy Trener (Bilbao Athletic, Segunda B

Jose Luis Mendilibar – Pierwszy Trener (SD Eibar, Primera Division)

Eduardo Estibariz – Trener przygotowania motorycznego (Bilbao Athletic, Segunda B)

Mikel Etxarri – Pierwszy Trener Reprezentacji Kraju Basków

Roberto Robles – Dyrektor Metodologii w Deportivo Alaves)

Mitxel Badiola – Trener koordynator Real Sociedad

Shaun Tsakiris – Trener Reprezentacji U-16 Stanów Zjednoczonych

Trenerzy grup młodzieżowych Athletic Bilbao

Trenerzy grup młodzieżowych Real Sociedad

Trenerzy grup młodzieżowych Deportivo Alaves

Wnioski:

Kultura , która sprzyja szkoleniu na najwyższym poziomie

Infrastruktura, która pozwala na treningi o najwyższej jakości

Ludzie, którzy tworzą organizację Klubu

Trenerzy, którzy pracują z pasją i są profesjonalni w tym co robią

Kluby Partnerskie, które świadomie pracują na to aby najlepsi zawodnicy grali w Athletic Club

Zawodnicy, dla których marzeniem i życiem jest gra dla Athletic Club

Szczegóły, na które zwracają uwagę trenerzy (praca metodą analityczną)

Duży nacisk na jakość wykonywania trenowanych elementów.

Podziękowania dla Aleksandra Kowalczyka, organizatora Stażu oraz uczestników Rafała Wisłockiego, Roberta Ustarbowskiego, Kuby Grabowskiego, Kacpra Michałczyka, Dzięki tym osobom ten Staż zyskał na jakości. (Wiele rozmów, wniosków dotyczących szkolenia dzieci i młodzieży prowadzących do wymiany doświadczeń)

 

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Staż w Kraju Basków

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *