Analiza gry reprezentacji Hiszpanii w meczu z Portugalią

Mecz Hiszpania-Portugalia to bez wątpienia najlepsze spotkanie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Rosji. Moją szczególną uwagę przykuła dyspozycja reprezentacji Hiszpanii, która zdominowała to spotkanie, szczególnie jeżeli chodzi o atak pozycyjny. Kluczem do tego był szeroki wachlarz możliwości rozgrywania akcji w ataku oraz aspekt rozumienia gry. Po obejrzeniu meczu nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście trener ma tak duże znaczenie? Jeżeli reprezentacja, która dwa dni przed mundialem została pozbawiona trenera, gra w taki sposób.

Hiszpania jest ustawiona w tradycyjnym systemie 1-4-3-3, który umożliwia dominację nad przeciwnikiem. W bramcę David De Gea, który zapewnia solidność za linią obrony. Linia obrony to: Jordi Alba, Sergio Ramos, Gerard Pique oraz Nacho. Ogromne znaczenie mają boczni obrońcy, którzy bardzo często angażują się w atak. Para stoperów zapewnia doskonałe wyprowadzenie piłki zarówno poprzez krótkie, długie podanie oraz prowadzenie piłki.

W kolejnej linii, równowagę zapewnia Sergio Busquets jako defensywny pomocnik. Dwóch środkowych pomocników Iniesta oraz Koke, świetnie rozumieją grę i wiedzą, w którym momencie trzeba przytrzymać piłkę, a w którym przyspieszyć grę.

W ostatniej linii, mają dwóch skrzydłowych – Isco i Davida Silvę oraz wysuniętego napastnika – Diego Costę. Fałszywi skrzydłowi bardzo często schodzą do środka, robiąc miejsce dla bocznych obrońców oraz tworząc przewagę liczebną w środkowej strefie. Dodatkowo są niebezpieczni w bocznym sektorze, ze względu na swoją szybkość oraz umiejętność gry 1v1. Diego Costa, to napastnik, która potrafi utrzymać piłkę pomimo presji ze strony przeciwnika. Umie grać zarówno w ataku pozycyjnym jak i w grze bardziej bezpośredniej.

W większości sytuacji Hiszpania atakuje poprzez środkowy sektor, gdzie ma przewagę liczebną i posiada zawodników, którzy potrafi utrzymać posiadanie piłki. Dodatkowo skrzydłowi schodzą do środka, pozwalając na inkorporację bocznych obrońców. Sergio Busquets zapewnia równowagę, tak aby w przypadku straty piłki uniemożliwić kontratak dla przeciwnika. Dodatkowo potrafią umiejętnie ruszyć w strefy, które będą użyteczne w polu karnym. Są przygotowani na złe wybicie przeciwników, tak aby zakończyć akcję strzałem.

 

 

Reprezentacja Hiszpanii potrafi z łatwością zmieniać stronę, wykorzystując koncepcję ‘corto-largo’, utrzymują posiadanie piłki na małej przestrzeni i zmieniają ciężar gry za pomocą jednego długiego podania. Ważną rolę pełnią boczni obrońcy, którzy w większości sytuacji zapewniają szerokość podczas ataku, jako ostatni zawodnicy względem bocznej linii.

 

 

Oprócz gry w ataku pozycyjnym, Hiszpania potrafi być skuteczna w grze bezpośredniej. Ze względu na obecności Diego Costy, który potrafi otrzymać piłkę po dłuższym podaniu. Jest w stanie związać kilku przeciwników i stworzyć sobie miejsce do strzału. Z drugiej strony, reprezentacja Hiszpanii świetnie kontroluje tempo gry, są w stanie przyspieszyć grę za pomocą kilku podań do przodu i natychmiast stworzyć sytuację bramkową.

 

 

W zorganizowanej obronie reprezentacja Hiszpanii również wyglądała przyswoicie. Portugalczykom nie było łatwo przedostać się przez blok obronny Hiszpanów. Zawodnicy, którzy znajdowali się w strefie piłki, byli bardzo agresywni. Głównym sposobem na stworzenie sytuacji przez przeciwników, były kontrataki, ze względu na dużą ilość zawodników zaangażowanych w atak oraz wolną przestrzeń za plecami obrońców reprezentacji Hiszpanii. Warto również zwrócić uwagę na ciągłość ataków Hiszpanów. W przypadku straty piłki, próbowali natychmiast doskoczyć do przeciwnika, tak aby odebrać piłkę i  kontynuować atak.

 

 

Hiszpanie, kiedy wkraczają w ostatnią tercję boiska za wszelką cenę chcą zakończyć akcję. W przypadku straty piłki w tej strefie chcą natychmiast doskoczyć do przeciwnika i po raz kolejny stworzyć sytuację bramkową. Warto też zwrócić uwagę na ustawienie zawodników poza polem karnym, którzy nie biorą udziału bezpośrednio w ataku. W tym przypadku boczny obrońca Nacho, jest ustawiony, tak aby przejąć wybicie przeciwnika, ale również, żeby móc wrócić na własną połowę w przypadku kontry przeciwnika.

 

Pomimo dobrej gry reprezentacji Hiszpanów nie udało im się odnieść zwycięstwa, gdyż reprezentacja Portugalii była godnym przeciwnikiem. Ten mecz zwiastuje, że reprezentacja bez trenera w dalszym ciągu jest głównym kandydatem do zdobycia mistrzostwa świata.

 

Źródło zdjęcia: http://soymadridista.com/2018/06/16/dos-dias-de-mundial-con-la-fabrica-de-protagonista/

 

 

 

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Analiza el Clásico

Niestety, nie miałem możliwości zobaczenia el Clasico na żywo ze względu na...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *