Analiza gry reprezentacji Hiszpanii w meczu z Portugalią

Mecz Hiszpania-Portugalia to bez wątpienia najlepsze spotkanie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Rosji. Moją szczególną uwagę przykuła dyspozycja reprezentacji Hiszpanii, która zdominowała to spotkanie, szczególnie jeżeli chodzi o atak pozycyjny. Kluczem do tego był szeroki wachlarz możliwości rozgrywania akcji w ataku oraz aspekt rozumienia gry. Po obejrzeniu meczu nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście trener ma tak duże znaczenie? Jeżeli reprezentacja, która dwa dni przed mundialem została pozbawiona trenera, gra w taki sposób.

Hiszpania jest ustawiona w tradycyjnym systemie 1-4-3-3, który umożliwia dominację nad przeciwnikiem. W bramcę David De Gea, który zapewnia solidność za linią obrony. Linia obrony to: Jordi Alba, Sergio Ramos, Gerard Pique oraz Nacho. Ogromne znaczenie mają boczni obrońcy, którzy bardzo często angażują się w atak. Para stoperów zapewnia doskonałe wyprowadzenie piłki zarówno poprzez krótkie, długie podanie oraz prowadzenie piłki.

W kolejnej linii, równowagę zapewnia Sergio Busquets jako defensywny pomocnik. Dwóch środkowych pomocników Iniesta oraz Koke, świetnie rozumieją grę i wiedzą, w którym momencie trzeba przytrzymać piłkę, a w którym przyspieszyć grę.

W ostatniej linii, mają dwóch skrzydłowych – Isco i Davida Silvę oraz wysuniętego napastnika – Diego Costę. Fałszywi skrzydłowi bardzo często schodzą do środka, robiąc miejsce dla bocznych obrońców oraz tworząc przewagę liczebną w środkowej strefie. Dodatkowo są niebezpieczni w bocznym sektorze, ze względu na swoją szybkość oraz umiejętność gry 1v1. Diego Costa, to napastnik, która potrafi utrzymać piłkę pomimo presji ze strony przeciwnika. Umie grać zarówno w ataku pozycyjnym jak i w grze bardziej bezpośredniej.

W większości sytuacji Hiszpania atakuje poprzez środkowy sektor, gdzie ma przewagę liczebną i posiada zawodników, którzy potrafi utrzymać posiadanie piłki. Dodatkowo skrzydłowi schodzą do środka, pozwalając na inkorporację bocznych obrońców. Sergio Busquets zapewnia równowagę, tak aby w przypadku straty piłki uniemożliwić kontratak dla przeciwnika. Dodatkowo potrafią umiejętnie ruszyć w strefy, które będą użyteczne w polu karnym. Są przygotowani na złe wybicie przeciwników, tak aby zakończyć akcję strzałem.

 

 

Reprezentacja Hiszpanii potrafi z łatwością zmieniać stronę, wykorzystując koncepcję ‘corto-largo’, utrzymują posiadanie piłki na małej przestrzeni i zmieniają ciężar gry za pomocą jednego długiego podania. Ważną rolę pełnią boczni obrońcy, którzy w większości sytuacji zapewniają szerokość podczas ataku, jako ostatni zawodnicy względem bocznej linii.

 

 

Oprócz gry w ataku pozycyjnym, Hiszpania potrafi być skuteczna w grze bezpośredniej. Ze względu na obecności Diego Costy, który potrafi otrzymać piłkę po dłuższym podaniu. Jest w stanie związać kilku przeciwników i stworzyć sobie miejsce do strzału. Z drugiej strony, reprezentacja Hiszpanii świetnie kontroluje tempo gry, są w stanie przyspieszyć grę za pomocą kilku podań do przodu i natychmiast stworzyć sytuację bramkową.

 

 

W zorganizowanej obronie reprezentacja Hiszpanii również wyglądała przyswoicie. Portugalczykom nie było łatwo przedostać się przez blok obronny Hiszpanów. Zawodnicy, którzy znajdowali się w strefie piłki, byli bardzo agresywni. Głównym sposobem na stworzenie sytuacji przez przeciwników, były kontrataki, ze względu na dużą ilość zawodników zaangażowanych w atak oraz wolną przestrzeń za plecami obrońców reprezentacji Hiszpanii. Warto również zwrócić uwagę na ciągłość ataków Hiszpanów. W przypadku straty piłki, próbowali natychmiast doskoczyć do przeciwnika, tak aby odebrać piłkę i  kontynuować atak.

 

 

Hiszpanie, kiedy wkraczają w ostatnią tercję boiska za wszelką cenę chcą zakończyć akcję. W przypadku straty piłki w tej strefie chcą natychmiast doskoczyć do przeciwnika i po raz kolejny stworzyć sytuację bramkową. Warto też zwrócić uwagę na ustawienie zawodników poza polem karnym, którzy nie biorą udziału bezpośrednio w ataku. W tym przypadku boczny obrońca Nacho, jest ustawiony, tak aby przejąć wybicie przeciwnika, ale również, żeby móc wrócić na własną połowę w przypadku kontry przeciwnika.

 

Pomimo dobrej gry reprezentacji Hiszpanów nie udało im się odnieść zwycięstwa, gdyż reprezentacja Portugalii była godnym przeciwnikiem. Ten mecz zwiastuje, że reprezentacja bez trenera w dalszym ciągu jest głównym kandydatem do zdobycia mistrzostwa świata.

 

Źródło zdjęcia: http://soymadridista.com/2018/06/16/dos-dias-de-mundial-con-la-fabrica-de-protagonista/

 

 

 

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Staż w Kraju Basków

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *