Concepto de tercer hombre

Concepto de tercer hombre w dosłownym tłumaczeniu oznacza koncepcję trzeciego człowieka. Jest to sposób na progresję w ataku, tak aby stworzyć przewagę w ataku pozycyjnym.  Głównym czynnikiem, który umożliwia realizację tej koncepcji jest stworzenie odpowiedniej struktury, w której występują trzej zawodnicy, podanie wzdłuż boiska oraz “gra na ścianę”.

W przypadku braku możliwości zagrania do najbliższego zawodnika, spowodowanego kryciem przeciwnika, istnieje możliwość dostarczenia podania w inny sposób. Zawodnik (1) szuka innego zawodnika (2), tak aby zawodnik (3) ostatecznie otrzymał piłkę.

 

Koncepcja ta pozwala na dostarczenie piłki zawodnikowi, który jest dobrze ustawiony i posiada dużo wolnego miejsca, mijając linie przeciwnika. Wykorzystanie trzeciego człowieka nie jest łatwe. Bardzo ważne jest trzymanie dobrych odległości, odpowiedni timing oraz ustawienie w trójkącie, co ułatwi realizację akcji. Należy również pamiętać aby zawodnicy nie byli ustawieni w jednej linii.

 

 

Ponadto koncepcja ta pozwala na uniknięcie kontrataku przeciwnika przy stracie piłki. Bardzo ważne jest, jeżeli istnieje taka możliwość, żeby próbować podania do dalszego zawodnika, zamiast podania do najbliższego. Johan Cruyff powtarzał, żeby zawsze na początku szukać podania pomiędzy linie, które pozwala na progresję ataku.

 

 

Koncepcja „trzeciego człowieka” pozwala stworzyć linię podania poprzez wsparcie od trzeciego zawodnika. Jeśli 5 chce zagrać do 10, musi najpierw podać do 11, ponieważ przeciwnik z nr 8 uniemożliwia linię podania. W tym przypadku krótkie podanie jest niemożliwe, dlatego należy szukać dalszego zawodnika i próbować gry na ścianę.

 

 

„Podanie wzdłuż boiska nie wiąże się z ryzykiem, gdyż posiadasz zawodników znajdujących się za linią piłki”

Louis Van Gaal

 

„Ten sposób gry pozwala na stworzenie przewagi za plecami przeciwnika, który próbuje odebrać piłkę”

Juanma Lillo

 

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Trenuj w Kraju Basków

Ruszam z nowym projektem! Oprócz licznych staży trenerskich, tym razem, to wyselekcjonowani...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *