Relacja ze stażu w Kraju Basków (Luty 2018)

W dniach 5.02.2018r.-12.02.2018r. , 6 trenerów z Polski przebywało na stażu w Kraju Basków, przyglądając się z bliska szkoleniu w klubach z Primera Division, tj. Athletic Bilbao, SD Eibar oraz Real Sociedad. Oprócz wielu godzin obserwacji treningów oraz meczów udało nam się spotkać z wybitnymi postaciami hiszpańskiej piłki. Między innymi: Jose Luis Mendilibar, Gaizka Garitano, Mikel Etxarri czy Luki Iriarte. Poniżej znajdują się krótkie relacje każdego z uczestników stażu.

Rufin, 25 lat, Okocimski Brzesko

Bardzo wartościowy staż podczas, podczas którego mieliśmy zobaczyliśmy pracę na wszystkich szczeblach szkolenia młodzieży, a także treningi pierwszych zespołów grający na poziomie Primera Divsion. W oczy rzucała się świetna organizacja pracy, duży nacisk na model gry oraz świetne przygotowanie merytoryczne trenerów.

Organizację akademii, zasady panujące podczas selekcji oraz kluczowe aspekty w szkoleniu młodych zawodników przybliżył nam Luki Iriarte, jedna z najważniejszych postaci w akademii Realu Sociedad.  Metodologii treningu i wdrażaniu modelu gry mogliśmy się przyjrzeć z bliska już w samym Athleticu, gdzie codziennie mieliśmy możliwość zobaczenia kilku treningów poszczególnych grup wiekowych. Na pewno super sprawą była także możliwość rozmowy na temat założeń treningu i ogólnej filozofii prowadzenia zespołu. Zwłaszcza trener Athleticu B, Gaizka Garitano, chętnie opowiadał nam celach jednostek treningowych i tłumaczył czym kieruje się podczas ich budowania. Kolejnym bardzo ciekawym rozmówcą był Jose Luis Mendilibar, I  trener SD Eibar. Cierpliwie odpowiedział nam na wszystkie nasze pytania o sposobach na pracę zespołem, budowie mikrocyklu, czy też przygotowaniach zespołu do sezonu.

Podsumowując, podczas stażu mieliśmy okazję spojrzeć na szkolenie w Kraju Basków z wielu różnych stron, zobaczyć na co nacisk kładzie się w jednej z najlepszych akademii w Hiszpanii i w jaki sposób egzekwowane są kluczowe aspekty w treningu. Nie można też zapomnieć o rozmowach pomiędzy uczestnikami stażu. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń podczas obserwacji kolejnych zajęć pozwoliła na spojrzenie na dany aspekt z różnych stron. 

Jakub, 25 lat, Forza Wrocław

Tygodniowy staż w Kraju Basków był świetną okazją do skonfrontowania własnego warsztatu trenerskiego z hiszpańską myślą szkoleniową, która w Bilbao ma znaczenie szczególne. Niewątpliwie kierunek, który obraliśmy idealnie wpisuje się w ramy polskiej myśli przewodniej w szkoleniu dzieci i młodzieży, a mianowicie –  jak najlepsze przygotowanie zawodnika akademii do gry w pierwszej drużynie seniorskiej.

Mówiąc „Athletic”, myślimy „Wychowanek”. To hasło nawiązuje do głównej filozofii klubu, która zakłada iż w drużynie mogą występować tylko zawodnicy z kraju Basków co musi przekładać się na znakomitą pracę z młodzieżą i znakomicie rozwiniętą współpracę z klubami partnerskimi, tak by na kolejne lata utrzymać się w ścisłej elicie na półwyspie iberyjskim.

Nasz wyjazd to nie tylko poznanie filozofii klubu od strony teoretycznej ale przede wszystkim praktyka i rozmowy z wieloma znakomitymi szkoleniowcami. Cały tygodniowy mikrocykl, oparty na czterech jednostkach treningowych spuentowany meczem mistrzowskim ukazał jak ważne są w treningu detale, które ostatecznie w grze decydują o końcowym wyniku meczu. Do Wrocławia wracam z bagażem przemyśleń i wniosków dzięki którym wzbogacę swój warsztat. Za nami tydzień przepełniony futbolem w najlepszym wydaniu!

Mateusz, 27 lat, KS Łomianki

Staż który odbyłem w Hiszpanii uważam za mega pożyteczny w kontekście stania się lepszym trenerem. Obserwacje jakich zaczerpnąłem podczas stażu, rzuciły mi trochę inne światło na moja dotychczasowa prace z młodzieżą. Styl z jakim pracuje się między innymi w akademii Athletic Bilbao jest bardzo interesujący. Podczas obserwacji wydaje się mało skomplikowany i poprzez swoją prostotę jest bardzo skuteczny.  Potwierdzają to umiejętności indywidualne oraz gra poszczególnych zespołów akademii w meczach mistrzowskich.

Wiele wyniosłem również z rozmów indywidualnych z trenerami roczników młodzieżowych którzy tłumaczyli nam cele poszczególnych jednostek treningowych. Takie rozmowy były dla mnie czymś bardzo ważnym i pożytecznym ponieważ mieliśmy możliwość dyskusji na temat swoich obserwacji.  Jestem pewny, że tydzień, który spędziłem w Hiszpanii wniósł do mojego “warsztatu” sporo świeżych pomysłów i nowego światła na swoją pracę, a to był dla mnie nadrzędny cel tego wyjazdu. Kilka “nowinek” zdążyłem już zastosować w swoich jednostkach treningowych co spotkało się z fenomenalnym i niespotykanym jak dotąd odzewem.

Piotr, 35 lat, Oppsal IF

Podczas stażu największe wrażenie zrobiło na mnie funkcjonowanie akademii w Athletic Bilbao. To co rzuciło się w oczy na sam początek wyjazdu, to baza szkoleniowa jaką dysponuje drużyna z Kraju Basków. W jej skład wchodzi 8 boisk (4 sztuczne i 4 naturalne).

Treningi najmłodszych drużyn, tj. roczników 2007 oraz 2006 wyglądają w taki sam sposób, a obydwie drużyny trenują na tym samym boisku. Podobne wygląda sytuacja w starszych drużynach, sąsiednie roczniki trenują obok siebie, a treningi są bardzo do siebie podobne. Kolejną rzeczą wartą zauważenia jest struktura treningu. Zawodnicy z najmłodszych grup zaczynali zajęcia na salce treningowej, gdzie skupiali się na technice indywidualnej. Po około 20 min wybiegali na boisko i zaczynał się „właściwy” trening.

Klasyczna jednostka treningowa składała się z rozgrzewki (ćwiczenia bez i z piłką), a następnie zawodnicy przechodzili do części głównej, która zawierała tylko jedno ćwiczenie wynikające z modelu gry akademii Athletic Bilbao. Ostatnia część treningu w zależności od grupy trenującej zawierała grę właściwą (w młodszych kategoriach wiekowych), bądź grę uproszczoną (w starszych kategoriach wiekowych), w której stosowane były elementy występujące w części głównej.

To czego dowiedziałem się podczas wizyty w akademii Athletic Bilbao, dało mi bardzo dużo do myślenia. Utwierdziło mnie również w tym, co robię dobrze, a co mógłbym zmienić. Jestem przekonany, że wiedzę nabytą podczas mojego pobytu w Hiszpanii, będę mógł wykorzystać do szkolenia młodzieży w Norwegii.

Michał, 28 lat, AKS Beskid Andrychów

Wyjazd szkoleniowy do akademii Athletic Bilbao będę wspominał bardzo miło. Kolejny raz miałem okazję zobaczyć jak wygląda praca z adeptami piłki nożnej w jednej z topowych akademii piłkarskich w Hiszpanii. Podczas wielu godzin spędzonych na obserwacji zajęć treningowych w Lezamie, mogłem wymieniać się spostrzeżeniami z innymi uczestnikami stażu. W moim odczuciu jest to kwintesencja wyjazdów szkoleniowych w kameralnym gronie. Oprócz obserwacji zajęć, była także możliwość nawiązania kontaktu z trenerami prowadzącymi zajęcia. Każdy zawsze służył pomocą oraz rozlegle odpowiadał na pytania.

Mimo napiętego harmonogramu w Akademii Athletic Bilbao, udało się nam również odwiedzić inne kluby z Kraju Basków tj. SD Eibar oraz Real Sociedad. Warto dodać, że właśnie tam mogliśmy porozmawiać z takimi osobowościami jak José Luis Mendilibar oraz Mikel Etxarri. Jestem przekonany, że czas spędzony w Kraju Basków zaowocuje w mojej dalszej pracy trenerskiej, ponieważ utwierdził mnie w przekonaniu ,że droga która podążam jest właściwa, nie odbiegająca od standardów europejskiej piłki na najwyższym poziomie.

Norbert, 24 lata, AP Andrespolia

Tygodniowy staż w klubie Athletic Bilbao oceniam bardzo pozytywnie , bardzo dobra organizacja, dostęp do wiedzy. Staż odbył się w kameralnej grupie trenerów, co ułatwiało dostęp do informacji . Możliwość oglądania zajęć treningowych wszystkich grup młodzieżowych jaki i również drużyn seniorów połączona ze wcześniejszą dawką wiedzy z metodologii pracy dawała przejrzysty i konkretny obraz pracy w akademii Athletic Bilbao . Widać było także drogę w jakim kierunku akademia chce się rozwijać.

Wyjazd na pewno pomógł mi odpowiedzieć na kilka nurtujących mnie pytań z zakresu szkolenia, ale też skierował na nowe znaki zapytania. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że z Hiszpanii wróciłem jako lepszy trener, a odpowiedzi na nowe pytania będę szukał w nowych źródłach informacji.

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Staż w Kraju Basków

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *