Relacja ze stażu w Kraju Basków (Luty 2018)

W dniach 5.02.2018r.-12.02.2018r. , 6 trenerów z Polski przebywało na stażu w Kraju Basków, przyglądając się z bliska szkoleniu w klubach z Primera Division, tj. Athletic Bilbao, SD Eibar oraz Real Sociedad. Oprócz wielu godzin obserwacji treningów oraz meczów udało nam się spotkać z wybitnymi postaciami hiszpańskiej piłki. Między innymi: Jose Luis Mendilibar, Gaizka Garitano, Mikel Etxarri czy Luki Iriarte. Poniżej znajdują się krótkie relacje każdego z uczestników stażu.

Rufin, 25 lat, Okocimski Brzesko

Bardzo wartościowy staż podczas, podczas którego mieliśmy zobaczyliśmy pracę na wszystkich szczeblach szkolenia młodzieży, a także treningi pierwszych zespołów grający na poziomie Primera Divsion. W oczy rzucała się świetna organizacja pracy, duży nacisk na model gry oraz świetne przygotowanie merytoryczne trenerów.

Organizację akademii, zasady panujące podczas selekcji oraz kluczowe aspekty w szkoleniu młodych zawodników przybliżył nam Luki Iriarte, jedna z najważniejszych postaci w akademii Realu Sociedad.  Metodologii treningu i wdrażaniu modelu gry mogliśmy się przyjrzeć z bliska już w samym Athleticu, gdzie codziennie mieliśmy możliwość zobaczenia kilku treningów poszczególnych grup wiekowych. Na pewno super sprawą była także możliwość rozmowy na temat założeń treningu i ogólnej filozofii prowadzenia zespołu. Zwłaszcza trener Athleticu B, Gaizka Garitano, chętnie opowiadał nam celach jednostek treningowych i tłumaczył czym kieruje się podczas ich budowania. Kolejnym bardzo ciekawym rozmówcą był Jose Luis Mendilibar, I  trener SD Eibar. Cierpliwie odpowiedział nam na wszystkie nasze pytania o sposobach na pracę zespołem, budowie mikrocyklu, czy też przygotowaniach zespołu do sezonu.

Podsumowując, podczas stażu mieliśmy okazję spojrzeć na szkolenie w Kraju Basków z wielu różnych stron, zobaczyć na co nacisk kładzie się w jednej z najlepszych akademii w Hiszpanii i w jaki sposób egzekwowane są kluczowe aspekty w treningu. Nie można też zapomnieć o rozmowach pomiędzy uczestnikami stażu. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń podczas obserwacji kolejnych zajęć pozwoliła na spojrzenie na dany aspekt z różnych stron. 

Jakub, 25 lat, Forza Wrocław

Tygodniowy staż w Kraju Basków był świetną okazją do skonfrontowania własnego warsztatu trenerskiego z hiszpańską myślą szkoleniową, która w Bilbao ma znaczenie szczególne. Niewątpliwie kierunek, który obraliśmy idealnie wpisuje się w ramy polskiej myśli przewodniej w szkoleniu dzieci i młodzieży, a mianowicie –  jak najlepsze przygotowanie zawodnika akademii do gry w pierwszej drużynie seniorskiej.

Mówiąc „Athletic”, myślimy „Wychowanek”. To hasło nawiązuje do głównej filozofii klubu, która zakłada iż w drużynie mogą występować tylko zawodnicy z kraju Basków co musi przekładać się na znakomitą pracę z młodzieżą i znakomicie rozwiniętą współpracę z klubami partnerskimi, tak by na kolejne lata utrzymać się w ścisłej elicie na półwyspie iberyjskim.

Nasz wyjazd to nie tylko poznanie filozofii klubu od strony teoretycznej ale przede wszystkim praktyka i rozmowy z wieloma znakomitymi szkoleniowcami. Cały tygodniowy mikrocykl, oparty na czterech jednostkach treningowych spuentowany meczem mistrzowskim ukazał jak ważne są w treningu detale, które ostatecznie w grze decydują o końcowym wyniku meczu. Do Wrocławia wracam z bagażem przemyśleń i wniosków dzięki którym wzbogacę swój warsztat. Za nami tydzień przepełniony futbolem w najlepszym wydaniu!

Mateusz, 27 lat, KS Łomianki

Staż który odbyłem w Hiszpanii uważam za mega pożyteczny w kontekście stania się lepszym trenerem. Obserwacje jakich zaczerpnąłem podczas stażu, rzuciły mi trochę inne światło na moja dotychczasowa prace z młodzieżą. Styl z jakim pracuje się między innymi w akademii Athletic Bilbao jest bardzo interesujący. Podczas obserwacji wydaje się mało skomplikowany i poprzez swoją prostotę jest bardzo skuteczny.  Potwierdzają to umiejętności indywidualne oraz gra poszczególnych zespołów akademii w meczach mistrzowskich.

Wiele wyniosłem również z rozmów indywidualnych z trenerami roczników młodzieżowych którzy tłumaczyli nam cele poszczególnych jednostek treningowych. Takie rozmowy były dla mnie czymś bardzo ważnym i pożytecznym ponieważ mieliśmy możliwość dyskusji na temat swoich obserwacji.  Jestem pewny, że tydzień, który spędziłem w Hiszpanii wniósł do mojego “warsztatu” sporo świeżych pomysłów i nowego światła na swoją pracę, a to był dla mnie nadrzędny cel tego wyjazdu. Kilka “nowinek” zdążyłem już zastosować w swoich jednostkach treningowych co spotkało się z fenomenalnym i niespotykanym jak dotąd odzewem.

Piotr, 35 lat, Oppsal IF

Podczas stażu największe wrażenie zrobiło na mnie funkcjonowanie akademii w Athletic Bilbao. To co rzuciło się w oczy na sam początek wyjazdu, to baza szkoleniowa jaką dysponuje drużyna z Kraju Basków. W jej skład wchodzi 8 boisk (4 sztuczne i 4 naturalne).

Treningi najmłodszych drużyn, tj. roczników 2007 oraz 2006 wyglądają w taki sam sposób, a obydwie drużyny trenują na tym samym boisku. Podobne wygląda sytuacja w starszych drużynach, sąsiednie roczniki trenują obok siebie, a treningi są bardzo do siebie podobne. Kolejną rzeczą wartą zauważenia jest struktura treningu. Zawodnicy z najmłodszych grup zaczynali zajęcia na salce treningowej, gdzie skupiali się na technice indywidualnej. Po około 20 min wybiegali na boisko i zaczynał się „właściwy” trening.

Klasyczna jednostka treningowa składała się z rozgrzewki (ćwiczenia bez i z piłką), a następnie zawodnicy przechodzili do części głównej, która zawierała tylko jedno ćwiczenie wynikające z modelu gry akademii Athletic Bilbao. Ostatnia część treningu w zależności od grupy trenującej zawierała grę właściwą (w młodszych kategoriach wiekowych), bądź grę uproszczoną (w starszych kategoriach wiekowych), w której stosowane były elementy występujące w części głównej.

To czego dowiedziałem się podczas wizyty w akademii Athletic Bilbao, dało mi bardzo dużo do myślenia. Utwierdziło mnie również w tym, co robię dobrze, a co mógłbym zmienić. Jestem przekonany, że wiedzę nabytą podczas mojego pobytu w Hiszpanii, będę mógł wykorzystać do szkolenia młodzieży w Norwegii.

Michał, 28 lat, AKS Beskid Andrychów

Wyjazd szkoleniowy do akademii Athletic Bilbao będę wspominał bardzo miło. Kolejny raz miałem okazję zobaczyć jak wygląda praca z adeptami piłki nożnej w jednej z topowych akademii piłkarskich w Hiszpanii. Podczas wielu godzin spędzonych na obserwacji zajęć treningowych w Lezamie, mogłem wymieniać się spostrzeżeniami z innymi uczestnikami stażu. W moim odczuciu jest to kwintesencja wyjazdów szkoleniowych w kameralnym gronie. Oprócz obserwacji zajęć, była także możliwość nawiązania kontaktu z trenerami prowadzącymi zajęcia. Każdy zawsze służył pomocą oraz rozlegle odpowiadał na pytania.

Mimo napiętego harmonogramu w Akademii Athletic Bilbao, udało się nam również odwiedzić inne kluby z Kraju Basków tj. SD Eibar oraz Real Sociedad. Warto dodać, że właśnie tam mogliśmy porozmawiać z takimi osobowościami jak José Luis Mendilibar oraz Mikel Etxarri. Jestem przekonany, że czas spędzony w Kraju Basków zaowocuje w mojej dalszej pracy trenerskiej, ponieważ utwierdził mnie w przekonaniu ,że droga która podążam jest właściwa, nie odbiegająca od standardów europejskiej piłki na najwyższym poziomie.

Norbert, 24 lata, AP Andrespolia

Tygodniowy staż w klubie Athletic Bilbao oceniam bardzo pozytywnie , bardzo dobra organizacja, dostęp do wiedzy. Staż odbył się w kameralnej grupie trenerów, co ułatwiało dostęp do informacji . Możliwość oglądania zajęć treningowych wszystkich grup młodzieżowych jaki i również drużyn seniorów połączona ze wcześniejszą dawką wiedzy z metodologii pracy dawała przejrzysty i konkretny obraz pracy w akademii Athletic Bilbao . Widać było także drogę w jakim kierunku akademia chce się rozwijać.

Wyjazd na pewno pomógł mi odpowiedzieć na kilka nurtujących mnie pytań z zakresu szkolenia, ale też skierował na nowe znaki zapytania. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że z Hiszpanii wróciłem jako lepszy trener, a odpowiedzi na nowe pytania będę szukał w nowych źródłach informacji.

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Konferencja Futbol Español

  Serdecznie zapraszam wszystkich Trenerów na drugą edycję konferencji Futbol Español. Jest...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *