7Ps para brillar

Imanol Ibarrondo w swojej książce przedstawia 7 kluczowych umiejętności, które pozwolą każdemu liderowi mieć większy wpływ na swoich podopiecznych, niezależnie od tego czy jest on trenerem, rodzicem czy być może szefem dużej korporacji. Tytuł tej pozycji to tak naprawdę „La primera vez que la pegue con la izquierda”, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „po raz pierwszy kiedy kopnąłem lewą nogą”. Odnosi się do sytuacji życiowej w której to autor książki, opowiada co czuł w momencie, kiedy po raz pierwszy odważył się porządnie kopnąć piłkę lewą nogą.

Warto wspomnieć, że Imanol Ibarrondo to wychowanek akademii Athletic Bilbao i przez lata występował w różnych klubach na poziomie Segunda Division, jak na przykład Rayo Vallecano. Doświadczenie zdobyte na boisku piłkarskim postanowił wykorzystać i spróbować pomagać innym w rozwoju osobistym. Od 2007 roku prowadzi szkolenia związane z tematyką coachingu, nie tylko dla instytucji sportowych , ale również dla prywatnych przedsiębiorstw. Współpracował z reprezentacją Meksyku, a przez ostatnie lata jest związany z Realem Sociedad.

Autor książki często porównuje istotę ludzką do żołędzia. Uważa, że każdy człowiek jest właśnie jak „bellota” i posiada wszystko co jest potrzebne, żeby rozwinąć swój talent. Zadaniem trenerów jest wydobycie tego co najlepsze z danego gracza, tak aby mógł on w pełni wykorzystywać swój potencjał. „Człowiek nie jest jak puszka, którą trzeba cały czas wypełniać. Wręcz przeciwnie, jest jak płonący żar, na który trzeba cały czas dmuchać, tak aby wskrzesić ogień”.

Dobrze odzwierciedla to historia Gaizki Garitano, który porównuje swoich graczy do biegających żołędzi po boisku. Mówi o tym w momencie, kiedy prowadzony przez niego Eibar jest w kryzysie grając w rozgrywkach Segunda B. „Jestem spokojny, bo mam bardzo dobry kontakt z zawodnikami, widzę jak trenują każdego dnia i jestem przekonany, że w ten weekend uda nam się wygrać”. Mecz, który w przypadku porażki mógł być ostatnim pod jego wodzą. Do 88 minuty, przegrywali 1-2 z Noją. W 90 minucie wyrównali, a w 93 strzelili bramkę dającą 3 punkty. Następnie, jego drużyna wygrała 6 kolejnych spotkań i awansowała do Segunda Division. W kolejnym sezonie z najniższym budżetem w całej lidze udało się wywalczyć historyczny awans z Eibar do Primera Division. Rozmawiając z Gaizką na każdym kroku podkreśla, że było to możliwe przede wszystkim dzięki wydobyciu tego co najlepsze z każdego gracza.

W jaki sposób należy zdefiniować coaching? Tak naprawdę, jest to proces tworzenia konwersacji, które sprawią, że dokonamy zmiany w zachowaniu naszych podopiecznych. Dzięki temu, zwiększymy ich świadomość oraz odpowiedzialność za swoje działania, a przez to pomożemy im osiągnąć ich najlepszą wersję.

Warto też zastanowić się nad naszymi przemyśleniami. Czy nie poświęcamy zbyt dużo czasu na rzeczy, na które mamy bardzo mały wpływ? Tracimy bardzo dużo energii na myślenie nad aspektami, które wnoszą mało pozytywnego do naszego życia. Ludzie sami sobie robią krzywdę. To co co w największym stopniu na nas wpływa to negatywne myśli w naszej głowie, które przekładają się na zachowanie. Warto wyczyścić tego typu rozumowanie i skoncentrować się na aspektach, które możemy kontrolować. Dotyczy to zarówno trenerów jak i zawodników.

„Największą bitwę którą muszę stoczyć podczas każdego spotkania to walka z moją głową, aby nie słyszeć głosów, które mają negatywny wpływ na moją postawę”

Rafa Nadal

Arystoteles mówił o tym , że warto zadbać o nasze myśli, gdyż w dużej mierze generują one nasze działania. Ciekawy przykład to rzut karny w stylu „Panenki” w wykonaniu Sergio Ramosa podczas półfinału Mistrzostw Europy 2012 roku. Warto przypomnieć, że kilka tygodni wcześniej nie trafił on rzutu karnego w półfinale Ligi Mistrzów z Bayernem. Jak mocnym trzeba być mentalnie, żeby podejść do rzutu karnego i strzelić go w taki sposób? Jakie myśli przychodziły mu do głowy? Z jednej strony Sergio Ramos mógł pomyśleć „jeśli znowu nie trafisz, do końca życia będziesz wyśmiewany”. Jednakże, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomyślał „znam swoją wartość i wiem, że mogę tego dokonać”. Tego typu nastawienie, pomogło mu uzyskać pewność siebie, jakże istotną w tak kluczowym momencie.

Autor książki wielokrotnie nawiązuje do stoików, którzy podkreślali jak istotne jest to, aby czerpać radość z tego co mamy tu i teraz. Nie ma sensu wracać do sytuacji, które już się wydarzyły, bo nie możemy cofnąć czasu. Z drugiej strony, dużo osób żyje przyszłością, snując długofalowe plany, jednak bardzo trudno jest przewidzieć co tak naprawdę się wydarzy. Dlatego też, cieszmy się z tego co mamy tu i teraz, niech małe rzeczy sprawiają nam radość. Stoicy podkreślali, że szczęście można uzyskać tylko wtedy, kiedy będziemy czerpać radość z tego co mamy tu i teraz.

„The past is history, the future is a mistery and the present is the gift”

Anonim

 

„7Ps para brillar”, to 7 przykładowych cech, które powinien posiadać prawdziwy lider:

 

  1. Presencia „Być obecnym” (bycie obecnym tu i teraz, nie tylko w kontekście fizycznym)
  2. Preguntar „Zadawać pytania” (umiejętność zadawania pytań oraz aktywnego słuchania)
  3. Positivizar „Być pozytywnym” (posiadanie wewnętrznego entuzjazmu, którym możemy zarażać innych)
  4. Potenciar „Wydobywać potencjał” (w każdym człowieku drzemie jakiś potencjał, zadaniem trenera jest wydobyć z każdego gracza tego co najlepsze)
  5. EmPatizar ,,Posiadać zdolność do empatii” (myślenie o innych, zdolność postawienia się w sytuacji drugiej osoby)
  6. Procesar ,,Przetwarzanie” (umiejętność zarządzania emocjami)
  7. Pactar „Być zgodnym” (stworzenie relacji, które pozwolą nam być bardziej wymagającym w stosunku do naszych zawodników)

 

W dalszej części artykułu szczegółowo omówię przytoczone cechy prawdziwego lidera w oparciu o praktyczne sytuacje, które zostały opisane w książce.  Po zapoznaniu się z wizją autora nieco inaczej patrzę na pewne sprawy i dzięki temu stałem się bardziej świadomym trenerem. Zainteresował Ciebie ten artykuł i masz ochotę dowiedzieć się więcej? Chcesz uzyskać dostęp do grupy Fútbol Español i nielimitowanych materiałów dla trenerów? Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni pakiet subskrypcji. Szczegóły pod linkiem:

https://www.futbolespanol.pl/index.php/2020/11/01/subskrypcja/

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Rozmowa z Javierem Iruretą

Trener Javier Irureta zaproponował, żebyśmy spotkali się w piłkarskim miejscu, czyli w...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *