Struktura w grze

W ostatnim czasie dostaję sporo zapytań właśnie na ten temat. Czym jest struktura w grze? Co to znaczy posiadać odpowiednią strukturę? Istnieje ona tylko w ataku czy również w obronie? I nie chodzi tutaj o system, w którym gra dana drużyna. Mam tutaj na myśli odpowiednie rozmieszczenie się na boisku, tak aby efektywnie zarządzać przestrzenią. Ponadto, nie powinniśmy ograniczać się do analizowania struktury, w której funkcjonuje określony zespół, rozpatrując wyłącznie działania całej jedenastki. W dużej mierze, to co decyduje o efektywności danej drużyny, to właśnie małe elementy, które w odpowiedni sposób są łączone w całość. Dlatego też, uważam, że zachowania w mikro grupach, które są uporządkowane, tak naprawdę robią różnicę w piłce nożnej.

 

Tematyka ta będzie również poruszana na kursie „Struktury przeciwstawne”, w którym to, głównie skupimy się na tym, w jaki sposób zneutralizować rywala, grającego w określonej strukturze. Szczegóły pod linkiem:

https://www.futbolespanol.pl/index.php/2020/11/08/kurs-struktury-przeciwstawne/

Jednakże, w tym artykule chciałbym przedstawić praktyczne przykłady efektywnego zarządzania przestrzenią, w ataku, w obronie oraz w wybranych ćwiczeniach. Wybrałem 10 przykładowych sytuacji, które zostaną wnikliwie omówione wraz z fragmentami video:

 

Struktura w grze 4×4+3N (gra hot-dog)

 

Struktura w grze 8x(4+4) (gra Mendilibara)

 

Struktura w grze 6x6x6 (gra „pimientos”)

 

Struktura w wyprowadzeniu piłki (Villarreal)

 

Struktura, aby dokonać progresji w ataku (Dinamo Zagrzeb)

 

Struktura, aby wejść w strefę finalizacji (Red Bull Lipsk)

 

Struktura, ułatwiająca grę bezpośrednią (Getafe)

 

Struktura bezpieczeństwa w obronie (Atletico)

 

Struktura w wysokim pressingu (Eibar)

 

Struktura, która zapewnia optymalne okupowanie przestrzeni w obronie (Valencia)

 

Zainteresował Ciebie ten artykuł i masz ochotę dowiedzieć się więcej? Chcesz uzyskać dostęp do grupy Fútbol Español i nielimitowanych materiałów dla trenerów? Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni pakiet subskrypcji. Szczegóły pod linkiem:

Subskrypcja grupy Fútbol Español

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Rozmowa z Javierem Iruretą

Trener Javier Irureta zaproponował, żebyśmy spotkali się w piłkarskim miejscu, czyli w...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *