Fizyka w piłce nożnej

Jeśli jesteś osobą, która sądzi, że piłka nożna to prosty sport, w którym to trenerzy na siłę starają się dorabiać drobiazgowych teorii, to ten artykuł nie jest dla Ciebie. Osobiście, absolutnie nie zgadzam się z tą tezą. Staram się otaczać takimi ludźmi, którzy postrzegają piłkę inaczej, są w stanie zobaczyć coś więcej, zaglądając nieco bardzie w głąb. Jedną z takich osób jest Mikel Etxarri, który poniekąd zainspirował mnie do napisania tego artykułu. Jeden z moich największych mentorów z wykształcenia jest fizykiem i właśnie to wnikliwe spojrzenie na piłkę pozwoliło mu dostrzec coś więcej niż przeciętny trener. Pomimo ponad 70 lat na karku Mikel w dalszym ciągu szuka nowych rozwiązań, gdyż jak sam powtarza: „człowiek uczy się do ostatniego dnia swojego życia”.

Od dłuższego czasu miałem ochotę napisać artykuł na ten temat. Fizyka jest widoczna wszędzie, na każdym kroku naszego życia codziennego. Również można ją zaobserwować w piłce nożnej. Dlaczego piszę na ten temat? Uważam, że w naszym sporcie dużo sytuacji można wytłumaczyć w logiczny sposób nawiązując właśnie do nauk ścisłych. Nie bez powodu na najwyższym poziomie coraz więcej klubów sięga po ekspertów właśnie z tych dziedzin. Ponadto, jeśli tłumaczymy dane zachowanie swoim zawodnikom i jesteśmy w stanie to poprzeć logicznymi argumentami, stajemy się dużo bardziej wiarygodni oraz poszczególne informacje są po prostu lepiej przyswajane.

Wybrałem poszczególne zachowania boiskowe, które mają swoje uzasadnienie w fizyce. Wyróżniłem 10 najciekawszych sytuacji, które zostaną wnikliwie omówione wraz z przykładami video:

  • Obniżenie środka ciężkości
  • Podanie diagonalne
  • Podanie na zewnątrz z rotacją do środka
  • Ruszenie z piłką z miejsca
  • Pozycja otwarta podczas dośrodkowania
  • Ruch diagonalny, okrężny, półkokrężny
  • Uderzenie piłki w odpowiednim miejscu
  • Ustawienie stopy postawnej
  • Przewidywanie trajektorii górnego podania
  • Zachowanie podczas doskoku pressingowego

 

Zainteresował Ciebie ten artykuł i masz ochotę dowiedzieć się więcej? Chcesz uzyskać dostęp do grupy Fútbol Español i nielimitowanych materiałów dla trenerów? Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni pakiet subskrypcji. Szczegóły pod linkiem:

Subskrypcja grupy Fútbol Español

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Staż w Kraju Basków

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *