CD Laudio, czyli kolejny krok do przodu

Sezon 2020/2021 przyniósł zmiany w moim życiu zawodowym. Zmieniam barwy klubowe na CD Laudio. Co to miejsce? Czemu akurat tam trafiłem? Jaka będzie moja rola? Dlaczego jest to dla mnie kolejny krok do przodu?

Laudio to niewielka miejscowość w Kraju Basków (około 20 tysięcy mieszkańców) oddalona o 25 km od Bilbao w prowincji Alava. Jednakże, marka CD Laudio nie jest przypadkowa na piłkarskiej mapie w Kraju Basków. Występy w kategoriach Segunda B oraz Tercera sprawiły, że nazwa ta jest bardzo dobrze znana wśród przeciętnych kibiców piłki nożnej. Niestety, po owocnych latach, nastąpiło załamanie i ze względu na problemy finansowe klub został zdegradowany do najniższej kategorii rozgrywkowej. Ponadto, ówczesny zarząd podał się do dymisji, zostawiając po sobie spory dług do spłacenia. Po tym wydarzeniu, zebrała się grupa śmiałków, która postanowiła odbudować klub, stopniowo realizując ambitny plan. Naprawić struktury całego klubu, tak aby docelowo wrócić na szczebel centralny, czyli do rozgrywek Segunda B.

Cieszę się, że mogę być częścią tego projektu. Bardzo miło mi się zrobiło, w momencie gdy dostałem telefon z propozycją pracy w CD Laudio. Zarząd klubu docenił moją pracę, to jaką jestem osobą i że mogę wnieść coś nowego i wartościowego w struktury ich klubu. Po odbyciu dwóch rozmów, zdecydowałem się przyjąć ich propozycję.

Dlaczego uważam to za kolejny krok w przód? Przede wszystkim, kiedy to pierwszy raz pojawiłem się w Laudio to od razu widać, że jest to prawdziwy klub piłkarski. Stadion, szatnie, boiska treningowe, natychmiast można wyczuć zapach poważnej piłki. Mój cel to z roku na rok trenować coraz to lepszych zawodników w dogodniejszych warunkach. Chcę się trzymać tej zasady, jak na razie bardzo dobrze mi to wychodzi. Moim zdaniem w życiu trenera, nie powinno być miejsca na pośpiech. W tej podróży nie ma drogi na skróty. Trzeba czerpać radość z każdego dnia i miejsca w którym obecnie się znajdujemy. Małymi kroczkami, bez pośpiechu.

Mam satysfakcję, bo widzę jak krok po kroku moja przygoda z trenerką idzie w dobrym kierunku. Trzy lata temu, zostawiając za sobą całego życie w Polsce i przyjeżdżając do Kraju Basków, zaczynałem właściwie od zera. Przejąłem zespół 10-latków, dostając za to grosze, mieszkając w małym pokoju na przedmieściach Bilbao. Z dnia na dzień, z treningu na treningu, z meczu na mecz,  staram się ulepszać moją metodologię pracy. Jestem w stosunku do siebie coraz to bardziej wymagający, tak aby być jeszcze lepszym trenerem. Dokąd mnie to zaprowadzi? Nie mam pojęcia, ale jestem dumny oraz szczęśliwy z mojej drogi.

W sezonie 2020/2021 będę pełnił funkcję I trenera drużyny U-19 oraz asystenta trenera w sztabie I drużyny CD Laudio. Moim głównym projektem będzie zespół juniora starszego, gdzie będziemy rywalizować w rozgrywkach „Liga Vasca” czyli tzw. „mikroregionie”,  lidze z udziałem drużyn w całym Kraju Basków. Jest to dla mnie spory przeskok, gdyż do tej pory miałem okazję rywalizować wyłącznie z zespołami w okolicach Bilbao. Dodatkowo, rola asystenta trenera w drużyny seniorów to duże wyzwanie dla mnie, gdyż celem na ten sezon jest powrót do Tercera Division. Możliwość pracy z dorosłymi zawodnikami, którzy w przeszłości grali w poważnych klubach daje mi nowy bodziec do rozwoju oraz wzbogaca mnie nie tylko jako trenera, ale również jako człowieka.

Ciężko opisać jest radość, kiedy po ponad 6 miesiącach przerwy od treningów, ponownie mogłem poprowadzić trening mojej własnej drużyny. Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, przez pierwsze dwa tygodnie trenujemy w małych grupach (max 9 osób), realizując tzw. „pre-pretemporade”. Jest to okazja na przyjrzenie się z bliska zawodnikom, wprowadzanie koncepcji mikro oraz stopniowe wdrażanie naszych głównych zasad gry. Po dwóch tygodniach okresu wstępnego, zamykamy kadrę zespołu, rozpoczynając właściwy okres przygotowawczy, czyli czas na dopracowanie wszystkich mechanizmów w naszej grze. Mamy 5 tygodni na to, aby być perfekcyjnie przygotowani do pierwszego meczu ligowego, czyli na dzień 1.11.

Sezon ten będzie nietypowy. Samo fakt, że rozpoczął się z opóźnieniem i skończy się w innym terminie, powoduje, że musimy zmienić nasz dotychczasowy plan przygotowań. Inny format rozgrywek, czyli podział na dwie grupy, fazy play-offów i play-outów, których również musimy się nauczyć. Ponadto, szereg innych nieprzewidywalnych zdarzeń, tj. kontuzje, koronawirus w drużynie, czy zawieszenie rozgrywek, które również może nastąpić. Ważne jest, żeby dobrze odnaleźć się w tej nowej sytuacji i umiejętnie się do niej przystosować.

Podchodzę z maksymalnym entuzjazmem do pracy w nowym klubie. Mam sporo swoich przemyśleń i wniosków z poprzedniego sezonu, które chcę wdrożyć w praktykę w zespole CD Laudio. Zarówno jeżeli chodzi o aspekty czysto piłkarskie, ale również inne elementy. Coraz bardziej zwracam uwagę na aspekty takie jak przywództwo, komunikacja czy zarządzanie emocjami.  Na przykład, ostatnio pracuję nad tym w jaki sposób mówić pewne rzeczy. Zarówno do całej drużyny jak i do poszczególnych jednostek. Jakich słów i emocji używać? Jak sprawić, żeby mój przekaz dotarł głęboko do zawodnika?  Zawód trenera to ciągła praca nad udoskonalaniem swojego warsztatu. Całe szczęście. Kiedyś wydawało mi się, że znam już odpowiedzi na wszystkie pytania. Po czym okazało się, że te pytania brzmią teraz inaczej i ponownie muszę zastanowić się jak na nie odpowiedzieć.

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Trenuj w Kraju Basków

Ruszam z nowym projektem! Oprócz licznych staży trenerskich, tym razem, to wyselekcjonowani...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *