Analiza Betis Sevilla

Betis Sevilla, to bez wątpienia jedna z rewelacji tego sezonu La Liga. Jest to drużyna, którą z przyjemnością się ogląda, szczególnie ze względu na ofensywny styl gry. Twórcą tego zespołu jest Quique Setien, jeden moich ulubionych hiszpańskich szkoleniowców.

Coraz mniej jest drużyn, które oprócz przyzwoitych wyników są w stanie prezentować grę, która będzie fascynować wielu fanatyków piłki. Poniżej przedstawiam wybrane koncepcje gry ofensywnej drużyny z Andaluzji, które przykuły moją szczególną uwagę.

 

Wyprowadzenie piłki

Wyprowadzenie piłki to bez wątpienia jeden z największych atutów drużyny z Sewilli. Bardzo często defensywny pomocnik schodzi do gry, tak aby boczni obrońcy mogli się podłączyć do ataku. Dodatkowo bardzo ważną rolę pełni bramkarz (Adan), który bardzo często szuka diagonalnych podań do bocznych obrońców. Pomimo agresywności przeciwnika, drużyna Betisu nie panikuje i stara się rozgrywać piłkę cierpliwie za pomocą wielu podań wprowadzających. Ponadto poprzez grę krótkimi podaniami na swojej połowie próbują ‘przyciągnąć przeciwnika’ , tak aby w końcu zagrać dłuższym podaniem i wykorzystać wolną strefę za plecami rywala.

 

 

Tworzenie wolnych przestrzeni w środkowej strefie boiska

Bardzo często drużyny grające przeciwko Betisowi, zamykają się na własnej połowie, tak aby zmniejszyć odległości pomiędzy formacjami i danymi zawodnikami, a w konsekwencji uniemożliwić grę środkiem boiska. Drużyna Betisu reaguje na to poprzez maksymalne wykorzystanie szerokości boiska. Próbują wyciągnąć rywala ze środkowej strefy, tak aby stworzyć lukę w tym sektorze boiska. Kiedy uda się to zrobić, tworzą przewagę liczebną szukając kombinacji w dwójkach bądź trójkach. Co więcej wykorzystują indywidualne umiejętności zawodników ofensywnych, tj. prowadzenie piłki, żeby przyciągnąć rywala czy drybling, który umożliwi zakończenie akcji strzałem.

 

 

Absorbowanie przeciwnika w danej strefie, aby stworzyć miejsce w innym sektorze boiska

Betis to drużyna, która jest w stanie utrzymać posiadanie piłki na małej przestrzeni. Wykorzystują umiejętności poszczególnych zawodników, grając na dwa kontakty. Głównym celem jest ‘zaproszenie’ przeciwnika do danej strefy, tak aby stworzyć miejsce w innym sektorze boiska. Kiedy posiadają dużo miejsca mogą być bardzo niebezpieczni.

Wykorzystanie strefy dalszego słupka oraz znaczenie ruchu napastnika w polu karnym

Podczas dośrodkowań w pole karne szukają strefy dalszego słupka. Wynika to z tego, że bardzo często strefa ta jest zaniedbana przez przeciwnika. Bardzo często pojawia się w niej skrzydłowy z przeciwnej strony bądź napastnik (Sanabria). Jest to zawodnik, który bardzo dobrze się ustawia w polu karnym, korzystając z ruchu ‘do środka na zewnątrz’ bądź okrężnego.

 

Współpraca w dwójkach 

Tuż po odbierze piłki na połowie przeciwnika Betis próbuje rozwiązać akcję w jak najszybszym czasie, w większości przypadków poniżej 5 sekund. Bardzo często wykorzystuje wyłącznie dwóch zawodników, którzy za pomocą inteligentnej gry bez piłki oraz odpowiedniej dynamiki kontrataku są w stanie zakończyć akcje strzałem na bramkę.

Źródło zdjęcia: http://cadenaser.com/emisora/2017/09/29/radio_sevilla/1506695117_727100.html

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Staż w Kraju Basków

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *