Sevilla FC

W dniach 21-27 kwietnia 2014 r., miałem okazję przebywać w ośrodku szkoleniowym klubu Sevilla FC, triumfatora Ligi Europejskiej. Akademia Sevilla FC to jedna z najprężniej działających szkółek piłkarskich w całej Hiszpanii. Jej wychowankowie to m.in. Sergio Ramos, Jesus Navas, Jose Antonio Reyes czy Alberto Moreno.

Skauting akademii opiera się na wyszukiwaniu młodych chłopców z Sevilli oraz całej Andaluzji podczas szkolnych zawodów sportowych lub meczów ligowych innych drużyn. W trakcie okresu szkolenia zawodników nie ma formalnej współpracy ze szkołami. W starszych rocznikach zdarzają się zawodnicy z innych rejonów Hiszpanii lub świata lecz takie przypadki można policzyć na palcach jednej ręki. Wyszukani zawodnicy dostają propozycje wstąpienia do klubu. Przynależność jest dla każdego chłopca darmowa, nie są zobowiązani do płacenia miesięcznych składek. Mało tego, zdarzają się przypadki, w których młodzi zawodnicy podpisują swoje pierwsze kontrakty. Jest to grupa niezwykle dobrze wyselekcjonowana, nie ma zawodnika odstającego od reszty. Podczas pobytu nie widziałem chłopca z nadwagą.

Ośrodek szkoleniowy klubu Sevilla FC mieści się na przedmieściach Sevilli. Składa się z 8 boisk, 3 z nich mają nawierzchnię naturalną. Oprócz bazy treningowej, selekcji, doskonałego szkolenia, istotną rolę odgrywa sprzyjający klimat. Wszystko działa w bardzo profesjonalny sposób, jednakże sami pracownicy akademii przyznają, że trudno jest im rywalizować z takimi akademiami jak Real Madryt czy FC Barcelona, gdyż te, za pomocą swojej marki oraz atrakcyjnych warunków finansowych są w stanie ściągać każdego piłkarza.

W procesie szkolenia szczególna uwaga jest zwracana na przygotowanie techniczne. Celem akademii Sevilla FC jest maksymalizacja ćwiczeń z piłką. Przykładowo, ćwiczenia mające na celu poprawienie koordynacji ruchowej łączone są z małymi grami 2 × 1, 3 × 2 lub grami na utrzymanie się przy piłce. Dodatkowo odbywają się treningi o nazwie ,,tecnificacion”, mające na celu poprawienie techniki użytkowej. Ćwiczone są takie proste elementy, jak podanie, przyjęcie czy strzał na bramkę. Zajęcia trwają 45 min, po czym pojawia się pierwszy trener przeprowadzając trening właściwy. Chłopcy poniżej 16 lat mają tego typu zajęcia 2 razy w tygodniu, zaś starsze roczniki raz w tygodniu.

Jeżeli chodzi o trening właściwy, to jednostki treningowe zdominowane są przez różnego rodzaju gry z założeniami. W zależności od tego, co trenerzy chcą poprawić w grze swojego zespołu, ustalane są założenia. Szczególnie rozwinięte jest szkolenie bramkarzy. Przez pierwsze 45 min treningu wszyscy bramkarze poszczególnych roczników ćwiczą pod okiem trenerów bramkarzy, aby po zakończeniu części bramkarskiej przejść na trening właściwy do swojej drużyny.

Ogromny nacisk jest kładziony również na taktykę. Trenerzy poświęcają mnóstwo czasu, tłumacząc zawodnikom filozofię ich gry. Zdecydowana większość drużyn Sevilla FC, łącznie z pierwszą drużyną, występuje w ustawieniu 1–4–2–3–1. W młodszych kategoriach wiekowych dominuje ustawienie 1–3–1–2, dążąc do gry jak najbardziej ofensywnej, angażując momentami aż 5 zawodników z pola w ataku. Obserwując treningi czy mecze często słychać wskazówki typu ,,abre el campo”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „otworzenie boiska”. Chodzi o wymuszenie u zawodników rozszerzania placu gry w momencie bycia przy piłce oraz szukania wolnej przestrzeni przez zawodników bez piłki. Można zaobserwować także olbrzymią ruchliwość i mobilność zawodników z przednich formacji. Po stracie piłki kładzie się olbrzymi nacisk na natychmiastowy odbiór, dążąc do zminimalizowania czasu bycia bez piłki.

Podczas pobytu udało mi się zobaczyć 2 mecze drużyny Sevilla FC. Pierwszy w lidze z Granada CF (4-0) oraz półfinał Ligi Europejskiej z Valencia CF (2-0). W obydwu tych meczach widać było ogromne oddziaływanie trenera na zespół. Mam na myśli przede wszystkim aspekty taktyczne. Wszystkie ruchy zawodników są wyćwiczone na treningach, tam nie ma miejsca na przypadek.

Każda osoba zatrudniona w akademii podchodzi do swojego zawodu bardzo profesjonalnie pracując od świtu do zmierzchu, dążąc do tego, aby akademia stawała się coraz lepsza. Widać u nich ogromną pasję do tego co robią, gdy spędzają długie godziny poza boiskiem. Analizują grę swojego zespołu, przygotowują raporty odnośnie dobrych i złych stron przeciwnika oraz, co najważniejsze, wyciągają wnioski, aby polepszyć grę swojego zespołu. Dodatkowo są bardzo mili i sympatyczni, chętnie dzieląc się swoimi poglądami.

Podczas pobytu w Sevilli czuć atmosferę wielkiego futbolu. Dzieci garną się do gry w piłkę, aby w przyszłości stać się piłkarzami światowego formatu. Na ulicach, w restauracjach, barach, wszyscy rozmawiają o piłce. Doskonale oddają to słowa – sport dzieli się na 2 dziedziny: piłka nożna i cała reszta .

 

Więcej od: Aleksander Kowalczyk

Staż w Kraju Basków

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *